چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

امروزه شرکت های سرویس دهنده اینترنت سعی میکنند با ایجاد سرعت بالا و کیفیت مطلوب فروش خود را افزایش دهند و باعث افزایش روز افزون کاربران خود شوند ! آیا میدانید هدف آنها چیست ؟! بله درست حدس زدید . فروش بسته های اینترنت به آنها با قیمت های متنوع . اما در اینجا مشکلاتی به وجود می آید مانند تمام شدن سریع بسته های اینترنت ! در گذشته پستی در مورد افزایش سرعت اینترنت منتشر کرده بودیم .  در زیر به معرفی ۱۰ روش برای کاهش مصرف اینترنت می پردازیم .

چگونه مصرف اینترنت خود را کاهش دهیم ؟

سایت های زیادی هستند که ادعا میکنند نرم افزاری تهیه کرده اند که باعث کاهش مصرف اینترنت یا حتی به صفر رساندن آن شوند ! هرگز به این سایت ها اعتماد نکنید زیرا تنها چیزی که نصیبتان میشود ، به جای کاهش مصرف اینترنت ، از دست رفتن پول شماست.

۱ – خاموش کردن اینترنت تلفن همراه وقتی که از آن استفاده نمیکنید

گاهی به دلایل بسیار ساده ای که خودتان عامل آن هستید ، باعث از دست رفتن بی دلیل حجم اینترنت خود میشوید و باید بار دیگر هزینه های گزافی برای اینترنت خود بپردازید ! پس در هر هنگامی که کار های آنلاین خود را تمام کردید بلافاصله داده های تلفن همراه خود را غیر فعال نمایید.

۲ – کیفیت پخش فیلم هارا کاهش دهید

هنگامی که درحال تماشای ویدیویی به صورت آنلاین هستید معنی ندارد حتما آن را با کیفیت بالایی تماشا کنید ! اکثر سرویس های اشتراک گذاری ویدیو بخشی دارند که تایین کنید کیفیت ویدیو حداکثری چقدر باشد ! نمونه بارز آن سیستم آپارات میباشد.

چگونه مصرف اینترنت خود را کاهش دهیم ؟

۳ – نرم افزار های اضافی را حذف نمایید

بسیاری از نرم افزار های اندروید موجود روی تلفن شما ، نه تنها هیچ فایده ای برای شما ندارند ، بلکه سرتاسر برای شما ضرر و زیان هستند ! چه خوب است اگر نرم افزار هایی که مورد استفاده شما نیست را به طور کامل حذف نمایید. شرط میبندم همین الان که دارید این پست را میخوانید بیش از ۵ نرم افزار یا بازی بی مصرف دارید 😬

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

 ۴ – آپدیت خودکار نرم افزار های گوگل پلی را غیر فعال نمایید

نرم افزار گوگل پلی با تمام مزیت ها و خوبی هایی که دارد ، دارای معایب بزرگی است که یکی از آنها بروزرسانی نرم افزار ها بدون خواست کاربر و از روی اختیار خود است و بسیاری از کاربران را دیده ایم که سر همین موضوع بیش از ۱۰۰ هزار تومان خرج اینترنت کرده اند ! اما هر دردی دوایی هم دارد . برای رفع این مشکل به صورت ذیل عمل میکنیم :

ابتدا وارد نرم افزار گوگل پلی شده و روی منوی سه نواره ای که در سمت چپ وجود دارد کلیک کنید تا منو به نمایش در بیاید سپس به پایین آمده تا گزینه Setting را ببینید ، روی آن کلیک کرده تا وارد تنظیمات برنامه شوید. به قسمت Auto-update apps بروید (این بخش مربوط به آپدیت نرم افزار ها و بازی ها است )

در این بخش شما شاهد ۳ گزینه ی Do Not auto-update apps و Auto-update apps at any time همچنین Auto-update apps over Wi-Fi Only خواهید بود. گزینه ی اول یعنی هرگز بازی ها و نرم افزار هارا آپدیت نکن . گزینه ی دوم به معنی این است هروقت آپدیتی برای بازی ها و نرم افزار ها آمد بلافاصله آن هارا بروز کن ، بدون اینکه به تو بگویم . گزینه آخر نیز میگوید اگر تلفن همراه به وای فای متصل بود ، آپدیت خودکار را انجام بده . همیشه دقت کنید که این تنظیمات روی  گزینه اولی باشد که مبادا باعث جلوگیری از کاهش مصرف اینترنت شود.

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

۵ – ویدیو و موزیک دانلود نکنید

اگرچه دنیای مجازی بدون این دو معنی ندارد ، اما اگر هدف شما کاهش مصرف اینترنت میباشد باید از این مورد خودداری کنید. بسیاری از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام و… را این نوع از فایل ها فرا گرفته است که باعث کاهش بسیار زیاد حجم اینترنت شما میشود و این یعنی عدم  کاهش مصرف اینترنت !

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

۶ – برنامه های غیر ضروری را دانلود نکنید

امروزه بسیاری از افراد از برخی از نرم افزار ها و بازی تنها یکبار استفاده میکنند و دیگر آن را باز نمیکنند ! این ها حجم اضافه هستند که شما برای آنها پرداخت کرده اید . پس همیشه سعی کنید هنگامی که در پلی استور میگردید ، حتما بازی ها یا نرم افزار های ضروری خود را دانلود نمایید نه آن هایی که هیچ کارایی ندارند !

۷ – برای داده ها محدودیت تعیین کنید

با قرار دادن محدودیت روی داده های تلفن همراه ، به موبایل خود دستور میدهید اگر حجم مصرفی مثلا از ۱ گیگابایت بیشتر شد ، داده های تلفن شمارا خاموش کند و نگذارد چیزی دانلود شود. این عمل علاوه بر تاثیری که در سرعت و کیفیت اینترنت شما دارد ، از لحاظ امنیتی نیز بسیار عالی است و باعث  کاهش مصرف اینترنت میشود . 

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

 

۸ – حالت دانلود خودکار تلگرام را غیر فعال کنید

نرم افزار تلگرام ، نرم افزاری بسیار کاربردی و انعطاف پذیر است که در کشور ما به سرعت گسترش پیدا کرد و هم اکنون از پر استفاده ترین نرم افزار ها میباشد ! اما این نرم افزار دارای برخی از مشکلات عجیب و غریب است که گاهی بدون خواست کاربر ، کارهایی را انجام میدهد…

 

 مانند دانلود خودکار عکس ها و فایل های Gif که در کانال های تلگرام به اشتراک گذاشته شده اند ! این کار دقیقا بر عکس هدف شما یعنی   کاهش مصرف اینترنت است .

اما چطور میتوان آن را رفع کرد ؟ خوشبختانه رفع این مشکل کاری بسیار آسان میباشد و شما به تنهایی به انجام آن قادر خواهید بود . برای انجام این کار به صورت ذیل عمل کنید :

  • برنامه تلگرام را پیدا کرده و اجرا کنید
  • روی منوی سه خطی که در سمت بالا چپ وجود دارد کلیک کنید تا منو نمایش داده شود
  • وارد گزینه Setting شوید
  • روی Data & Storage کلیک کنید
  • گزینه ای به نام Automatic media download مشاهده میکنید ، روی آن کلیک کنید
  • سه گزینه مشاهده میکنید :
  • گزینه When using mobile data : این گزینه میگوید زمانی که تلفن همراه به اینترنت دیتا وصل است دانلود صورت بگیرد.
  • گزینه When connected to Wi-Fi : این گزینه میگوید تنها در شرایطی دانلود انجام شود که تلفن همراه به وای فای متصل است.
  • گزینه When roaming : این گزینه میگوید تنها در صورتی فایل ها دانلود شوند که تلفن به رومینگ متصل است.

برای رفع مشکل کافیست تیک تمام گزینه های فایل ها به طور مثال Gif ، PNG و … را بردارید.

۹ – به سایت های نا امن مراجعه نکنید

منظور از سایت های نا امن ، سایت هایی است که توسط مرورگر تایید نشده اند و در گوشه مرورگر علامت قفل سبز دیده نمیشود. این سایت ها ممکن است دچار هک شده باشند و فرد نفوذگر بخواهد به تلفن شما نیز نفوذ کند ! در این شرایط خطری جدی اطلاعات شمارا مانند تصاویر ، فایل ها ، بازی ها و … را تهدید میکند ، علاوه بر اینها ممکن است فرد بخواهد از اینترنت شما برای کار های شرورانه اش استفاده کند که این یعنی خلاف هدف شما یعنی کاهش مصرف اینترنت !

چطور باعث کاهش مصرف اینترنت شویم ؟

 ۱۰ – نرم افزار فیسبوک را حذف کنید

نرم افزار فیسبوک مصرف بسیار بالایی دارد و میتواند در عرض چند دقیقه اینترنت شما را به صفر برساند ! پس پیشنهاد میکنیم هرگز آن را روی تلفن خود نصب نداشته باشید و اگر استفاده از آن برای شما حیاتی هست ، پس از فعال سازی حالت Data Saver در مرورگر ، با استفاده از آن اقدام به بازدید از فیسبوک کنید ! پیش تر در مورد ۱۰ روش برای افزایش سرعت اینترنت توضیح داده ام که چگونه این قابلیت را فعال نمایید و موجب کاهش مصرف اینترنت شوید.

 

جمع بندی : کاهش مصرف اینترنت به دلایل مختلفی بستگی دارد و میتواند در هزینه شما بسیار صرفه جویی نماید و ما در این مقاله سعی در توضیح بهترین و موثرترین روش ها را برای شما داشتیم.

 

منتظر نظر های گرم شما هستیم !  همینطور اگر از این مطلب خوشتان آمد ، آن را با استفاده از دکمه های پایین صفحه در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *